Titulinis
Naujienos
2022 - 12 - 23

Tirkšliuose – naujos prakartėlės ir tradicinės žemaitiškos architektūros sklaidos projekto pristatymas

319869403_461567669498342_2563124550714543484_n-12a2a4ec9e8b2aff0ccff6cc0b0c21a7.jpg
Gruodžio 25 d. 12.00 val. Tirkšlių Kristaus Karaliaus bažnyčioje vyks naujos prakartėlės pristatymas – vaizdo medžiagos peržiūra, susitikimas su idėjos autoriais ir sumanymą įgyvendinusiais meistrais. Tirkšlių bažnyčios lankytojus ir svečius šiemet pasitinka neįprasta prakartėlė. Ji įrengta seniausiame Žemaitijoje paplitusiame antžeminiame gyvenamajame pastate – nume (numas – literatūrinis žodis, žemaičiai jį vadintume noms, nums). Du medžio meistrai – Dovydas Ušinskas ir Antanas Viskantas suvienijo jėgas, kad padarytų sumažintą numo pastato kopiją pagal Lietuvos liaudies buities muziejuje, Rumšiškėse, eksponuojamo numo pavyzdį. Restauratorius D. Ušinskas sumažino mastelį ir parengė brėžinį, o A. Viskantas pagal jį ėmėsi numo pastato kopijos gamybos.
 
Kalėdiniu laikotarpiu nume kasmet bus įrengiama prakartėlė, o visą kitą laiką jis atliks muziejinio eksponato vaidmenį – kad į bažnyčią atėję žmonės matytų, kaip gyveno mūsų protėviai, kokios anuomet buvo statybos tradicijos, pats gyvenimo būdas, ką galime išsaugoti bei pritaikyti šių dienų kaimiškoje architektūroje. Kalėdiniam laikotarpiui pasibaigus, numas su mažosios architektūros elementais, liks bažnyčioje visus metus, laukdamas kitų Šv. Kalėdų ir kaimynų – Spurganų etnoarchitektūrinės sodybos ir Voveriuose esančios žemaitiškos dviejų galų trobos statinių kopijų.
 
Projekto iniciatoriai – Tirkšlių Kristaus Karaliaus parapija bei Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, partneriai – Lietuvos liaudies buities muziejus, Tirkšlių kultūros centras, Tirkšlių seniūnijos bendruomenė, rėmėjai – Mažeikių rajono savivaldybė, Tirkšlių parapija, Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.
Už malonų bendradarbiavimą projekto iniciatoriai nuoširdžiai dėkoja Lietuvos liaudies buities muziejui – direktorei Gitai Šapranauskaitei, jos pavaduotojai Daliai Šiškauskienei, o ypač – architektei, kultūros paveldo specialistei dr. Rasai Bertašiūtei – nuolat konsultavusiai ir palaikiusiai šią idėją.
Širdingas ačiū ir vaizdo operatoriui Ramūnui Šatkui bei jo kolegoms už vaizdą, kurį matysime sekmadienį, prakartėlės pristatymo metu.
 
Mažeikių rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus informacija
Prakartėlė su žemaitišku numu. Rūtos Končiūtės-Mačiulienės nuotrauka
Paskutinį kartą redaguota2023 - 01 - 26

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas