Titulinis
Naujienos
2023 - 01 - 20

Kaune – architektūros veterano J. R. Palio paroda

paroda-e8cc0d659bfcae51c40c22b1e11e222f.jpg
KPD direktorius Vidmantas Bezaras apsilankė daug nusipelniusio Kaunui architekto Jurgio Rimvydo Palio parodos “Palio miestas: 7 tapatybės dimensijos” atidaryme. Paroda veikia Mikalojaus Konstantino Čiurlionio Nacionalionio Dailės Muziejaus Paveikslų Galerijoje (Kaunas, Donelaičio g.16).
 
“Tai vienas ryškiausių XX–XXI  a. sandūros  laikų paveldo  lauko architektų. Ne vienas jo  kūrinys ženkliai prisidėjo prie Kauno kultūros paveldo išsaugojimo, atkūrimo, įveiklinimo.  Jam  labai tiktų Paveldo maestro titulas. Net ir dabar, jau būdamas  solidus architektūros veteranas,  Rimvydas nelieka nuošaly, jei  tik iškyla diskusija apie paveldo sritį, jo pasisakymų, skambučių gausa gali net akmenį išjudinti. Telieka palinkėti, kad visa tai, kas sukurta, kas apmąstyta, kas pajausta, sugultų į solidų  leidinį ir būtų pamoka kitiems, iš paskos einantiems. O tai, kas pristatoma parodoje, taip pat rodo, kad šis žmogus ne vien tik darbu gyvas“, – sakė V. Bezaras.
 
 MKČ Paveikslų Galerija pirmą kartą savo istorijoje surengė architekto darbų parodą. Tai rodo ypatingą solidžios galerijos dėmesį Kaunui nusipelniusiam architektui. Parodoje J. R. Palys atskleidžia savo miesto viziją, pasakoja apie savo kūrybinius žingsnius, siekius, architektūros srityje nuveiktus darbus, futuristines vizijas. Viena iš architekto vizijų – sukurti utopinį geresnio gyvenimo modelį Žemėje. Suvokdamas, kad miestas yra kolektyvinio intelekto materializacijos fenomenas, J. R. Palys savo darbus mieste įkurdina pagarbiai atsižvelgdamas ir į šalia esantį kultūros paveldą, siekdamas ne kontrastuoti, o stengdamasis kalbėti su juo. Ypač jis vertina Kauno tarpukario modernizmą, darantį miestą išskirtiniu. Pasak parodos rengėjų, J. R. Palys Kauno urbanistinį kūną kantriai stiprina savo futuristiniais pasiūlymais bei projektais genetiškai vertingiausia – tarpukario architektūros kraujo grupe. J. R. Palys savo veikla įrodo, koks miesto veido formavimuisi svarbus yra nuoseklus, visuomeniškas architektas. R. J. Palys, kaip energingas, aktyvus ir kūrybingas architektas, per keletą dešimtmečių dalyvavo kuriant beveik kiekvieną Kauno kampelį.
 
Architektas suprojektavo Vilniaus gatvės konversiją į pėsčiųjų gatvę bei gatvės dizaino elementus (su architekte R. Gudiene, 1986, Kaunas), bendrovės „Stumbras“ produkcijos sandėlius (1992, Kaunas), M.K. Čiurlionio tiltą per Nemuną (1990–2007, Kaunas) ir prietilčius, Vytauto Didžiojo (Aleksoto) tilto rekonstrukciją ir dizaino elementus (2006, Kaunas), „Europos“ viešbučio rekonstrukciją ir priestatus (su architektais I. Veilandiene, G. Keziu; 2000–2007, Kaunas), Sraigtasparnių bazę Dariaus ir Girėno oro uoste (su architekte I. Veilandiene, 2012, Kaunas), Kėdainių senamiesčio pėsčiųjų tiltą (su architekte I. Veilandiene, 2013) ir kitus reikšmingus architektūrinius objektus bei aibę koncepcinių pasiūlymų Kauno miestui. J. R. Palys – ilgametis Vilniaus Dailės akademijos Kauno fakulteto dėstytojas, profesorius.
Personalinėje parodoje eksponuojama apie 100 architektūrinių eskizų, futuristinių pasiūlymų Kaunui bei Kėdainiams, Klaipėdai ir Kintams bei darbinių architektūrinių brėžinių. Taip pat eksponuojamos 42 machinos (lot. mašina), iš unikalios architekto J. R. Palio kolekcijos. Nes miestą, pasak architekto, užpildo žmonės ir machinos.
 
Paroda veiks iki 2023 m. balandžio 4 d. Plačiau apie parodą:
https://ciurlionis.lt/veikla/parodos/palio-miestas-7-tapatybes-dimensijos/
 
R. J.Palio parodoje KPD direktorius V. Bezaras (kairėje) kalbasi su parodos kuratorium architektu A. Karalium. KPD nuotrauka
Paskutinį kartą redaguota2023 - 01 - 20

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas